20

Grudnia 2021

Wiemy gdzie w Polsce rośnie najwyższa „choinka”

Najpopularniejszym gatunkiem drzewa, które trafia do naszych domów jako bożonarodzeniowa choinka jest od lat świerk pospolity. Jest to nasz rodzimy gatunek drzewa, który występuje naturalnie na pogórzu i w górach oraz w Polsce północno-wschodniej. Za dwa najwyższe świerki rosnące w Polsce uznawano dotychczas drzewa rosnące w Beskidzie Żywieckim i w Puszczy Białowieskiej, których wysokość określono odpowiednio na 51.80 m i 50.60 m. Świerk z Beskidu Żywieckiego uznawano jednocześnie za najwyższe, żyjące rodzime drzewo.

...
Pokrój największego świerka pospolitego rosnącego w Polsce (Nadleśnictwo Bardo Śląskie).

Posiadając Krajową Mapę Koron Drzew™, która dostarcza informacji m.in. o wysokości drzew postanowiliśmy sprawdzić, czy rzeczywiście świerk z Beskidu Żywieckiego jest obecnie najwyższym rodzimym drzewem w Polsce. W efekcie tych poszukiwań znaleźliśmy świerk, którego wysokość przeszła nasze najśmielsze oczekiwania.

Pierwsze pomiary z wykorzystaniem lotniczego skanowania laserowego wskazywały, że mamy do czynienia z drzewem, które ma ponad 54 metry wysokości. Drzewo to rośnie na terenie Nadleśnictwa Bardo Śląskie około 600 metrów na południe od najwyższego drzewa w Polsce - daglezji zielonej, której wysokość określono na 59.40 m (szczegóły tutaj).

Odkryliśmy więc prawdziwą “dolinę gigantów”

...
Przekrój poprzeczny przez chmurę punktów obrazujący najwyższe rodzime drzewo (świerk pospolity z Nadleśnictwa Bardo Śląskie) i umieszczony obok dla porównania typowy blok mieszkalny o wysokości 34 metrów.

Najdokładniejsza metoda pomiaru drzewa, to umieszczenie miarki na czubku korony. W związku z tym dwóch arborystów: Bartłomiej Król i Marcin Kilańczyk w dniu 22 maja 2021 roku wspięło się kolejno na czubek korony a Ewa Zaraś-Januszkiewicz, Dominik Kopeć i Łukasz Sławik dokonali odczytu wysokości drzewa. Uśredniając wynik z pięciu kolejnych odczytów określono wysokość drzewa na 55.07 m.

...
Pomiar wysokości wykonywany poprzez umieszczenie miarki na czubku korony (na zdjęciu z lewej Bartłomiej Król) i odczytanie wartości u jego podstawy (na zdjęciu z prawej Ewa Zaraś-Januszkiewicz).

NAJWYŻSZE RODZIME DRZEWO W POLSCE TO ŚWIERK POSPOLITY Z NADLEŚNICTWA BARDO ŚLĄSKIE A JEGO WYSOKOŚĆ TO 55.07 m. Zmierzony przez nas świerk pospolity jest wyższy od dotychczasowego najwyższego o 3.27 m.

A wiemy to wszystko dzięki Krajowej Mapie Koron Drzew™

Autor tekstu: Dominik Kopeć